Jak długo można przechowywać zamrożoną rybę

Jak długo można przechowywać zamrożoną rybę

Podobnie jak inne produkty spożywcze, począwszy od owoców morza, aż po mięso mielone czy drobiowe i warzywa, dla każdego produktu istnieje własny bezpieczny czas przechowywania w zamrażarce. Nie inaczej jest w przypadku ryb. Długość jej mrożenia nie zależy od wielkości ryby, a głównie od jej rodzaju oraz tego, czy była ona wcześniej podana obróbce termicznej. Stwierdzenie, że można przechowywać ryby przez kilka lat się, zdecydowanie jest więc nieprawidłowe. Ryb, które przechowywane są w zamrażarce od lat, tracą nie tylko swój smak czy wartości odżywcze, ale spożycie ich może mieć także poważne konsekwencje, między innymi takie jak zatrucia pokarmowe.

Czy mrożone ryby mogą się zepsuć?

Mrożenie, w odróżnieniu od przechowywania produktów w temperaturze pokojowej, w dużym stopniu hamuje namnażanie się bakterii w produktach spożywczych. Nie oznacza to jednak, że można przechowywać ryby w zamrażarce przez wiele lat. Warto pamiętać, że także mrożonki mają swój czas przydatności do spożycia. Ryby przechowywane powyżej roku, pomimo tego, czy były wcześniej poddane obróbce termicznej, czy nie, nie nadają się już do spożycia.

Warto zwrócić uwagę, że zamrażanie zatrzymuje większość wartości odżywcze występujące w mrożonych rybach, dzięki czemu na dłużej można się cieszyć ich dobroczynnym wpływem na organizm. Jest to więc idealny sposób na przechowywanie produktów spożywczych, tak aby zachowały większość witamin i minerałów.

Sprawdź także: czy można mrozić ryby wędzone

Jak długo można przechowywać ryby mrożone?

jak długo można mrozić rybę

Długość przechowywania mrożonych ryb zależy w dużym stopniu od jej rodzaju i wcześniejszej obróbki termicznej, której zostały poddane. Ryby tłuste, takie jak na przykład śledzie mogę być mrożone zdecydowanie krócej niż chude ryby i owoce morza czy mięso. Warto więc kierować się zasadą, że im ryba jest bardziej tłusta, tym krócej powinno się ja mrozić.

Tłuste ryby, do których należą między innymi łosoś, makrela, pstrąg łososiowy, tuńczyk, sardynki czy wcześniej wspomniane śledzie można przechowywać w zamrażarce maksymalnie do 2 miesięcy. Natomiast chude ryby i owoce morza takie jak dorsz, halibut, morszczuk, mintaj, tuńczyk, krewetki, sandacz, sola, pstrąg czy dorada mogą być mrożone nawet do 6 miesięcy.

Oprócz rodzaju ryby, długość mrożenia może też zależeć od tego, czy były one wcześnie poddane obróbce termicznej. Gotowaną wcześniej rybę można przechowywać w zamrażarce 6 miesięcy, natomiast w przypadku ryb wędzonych jest to jednie 2 miesiące.

Mrożone owoce morza natomiast warto spożyć w ciągu 6 miesięcy, aby zachowały one swoje walory smakowe oraz właściwości odżywcze. Jedynie zamrożone skorupiaki powinno się spożyć zdecydowanie wcześnie, a ich zalecany czas mrożenia to maksymalnie 3 miesiące. Wyjątek stanowią homary oraz kraby, które po wcześniejszym ugotowaniu można mrozić nawet do 10 miesięcy.

Podobne artykuły:

Sposób przechowywania mrożonych ryb – o czym należy pamiętać?

ile można mrozić rybę

Aby ryby i owoce morza mogły być przechowywane jak najdłużej, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Należy zadbać o ich dokładne i szczelne zapakowanie, dzięki czemu nie będą wysychać i nadmiernie oszraniać wnętrze zamrażalki, co jest bardzo ważne. Warto także pamiętać, aby umieścić na opakowaniu datę mrożenia ryb, a także, aby mrozić ryby odpowiednie woreczki do mrożenia, które ułatwią ich przechowanie. Takie przygotowanie pomoże zabezpieczyć produkty spożywcze przed bakteriami, które mogą rozmnożyć się zamrażarce oraz pozwoli zachować ich walory smakowe.

Warto pamiętać, że zamrożenie nie niszczy bakterii, tylko zapobiega ich narastaniu. Nie zaleca się więc ponownego zamrażania ryb i owoców morza. Może to skutkować dostaniem się niepotrzebnych bakterii do produktów spożywczy,  a w konsekwencji ich zepsuciem, a nawet zatruciem pokarmowym.

Jak odpowiednio zamrozić i rozmrozić rybę?

Świeżą rybę należy przed zamrożeniem dokładnie umyć pod bieżącą, zimną wodą. Następnie należy umieścić ją w szczelnie zamkniętym woreczku, bądź specjalnie przygotowanym do tego opakowaniu i schować do zamrażarki. Wcześniej można również zawinąć ja w folię aluminiową. Bardzo ważne jest, aby napisać datę mrożenia, tak aby znać jej termin przydatności do spożycia. Taką rybę można mrozić do 6 miesięcy.

Aby odpowiednio poddać rybę rozmrożeniu , należy wcześniej wyjąć ją z zamrażarki i przechowywać w lodówce. Nie zaleca się przechowywanie w temperaturze pokojowej ze względu na rozwój niekorzystnych bakterii. Nie powinno się również w żadnym wypadku moczyć w wodzie zamrożonych produktów spożywczych. Ryby najlepiej rozmrażać z jednodniowym wyprzedzeniem.

Po czym poznać, że ryba jest zepsuta?

Jeśli sposób przechowywania ryby w zamrażarce nie był odpowiedni, może się zdarzyć, że nie nadaje się ona do spożycia. Jeśli do tego dojdzie, nie należy ryzykować i należy ją wyrzucić. Zjedzenie takiej ryby może skutkować nie tylko zepsuciem jej walorów smakowych, ale także zatruciem pokarmowym spowodowanym przez bakterię.

Po czym poznać, że sposób zamrażania był niewłaściwy? Mogą o tym świadczyć kryształki lodu na jej powierzchni, a także dziwny zapach i wygląd ryby. Wszelkie różnice w kolorze, pożółknięcia czy przykra woń powinny natychmiast zwrócić naszą uwagę. Jeśli zauważalne są dziwne zmiany, nie należy jej spożywać, ponieważ może się to wiązać z przykrymi konsekwencjami.

Jeśli ryba nosi na sobie dużą ilość lodu, może to świadczyć, że była już wcześniej poddana rozmrożeniu. Nie jest to dobry znak, ponieważ może świadczyć o złych warunkach transportowania bądź przechowywania produktu. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać ryby z mniejszą ilością oblodzenia.

Podobnie jak inne produkty spożywcze, takie jak mięso drobiowe czy warzywa miękkie, ryby również mają ograniczony czas przechowywania w zamrażalce. Przechowywanie ich przez kilka lat może powodować namnażanie niechcianych bakterii. Warto pamiętać, że przechowywanie ryb zależy od jej rodzaju oraz tego, czy mamy do czynienia ze świeżą rybą, czy wcześniej poddaną obróbce termicznej. Ważne również, aby ryby mrożone były odpowiednio przechowywane. Dzięki temu, na dłużej zachowają swój smak, drogocenne wartości i witaminy oraz znacząco wydłużą swoją przydatność do jedzenia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *