Czym są butelki Pet

Czym są butelki Pet

Terminy PET i rPET mogą wydawać się zagadkowe niektórym czytelnikom, a rozszyfrowanie symboli na plastikowych butelkach może być dla wielu wyzwaniem. W teorii wszyscy wiemy, że rozkład plastiku może trwać setki lat, a problem staje się jeszcze gorszy, gdy uzmysłowimy sobie, że dziś w oceanie unosi się ogromna wyspa śmieci wielkości Australii. Dlatego właśnie warto wiedzieć, czym są butelki PET, jak bardzo są niebezpieczne dla środowiska, i jak z nich mądrze korzystać.

Butelki PET — co to jest?

PET, czyli politereftalan etylenu, jest używany od 1941 roku i jest obecnie jednym z najczęściej używanych tworzyw sztucznych. Służy jako podstawowy materiał do produkcji plastikowych butelek na napoje i około 80% takich pojemników to właśnie butelki plastikowe. Jednak to nie jedyne zastosowanie — korzysta się z niego do produkcji jednorazowych przyborów kuchennych i różnych rodzajów włókien syntetycznych. PET jest lekki, wytrzymały, przezroczysty i bezpieczny, zapewniając wysoką jakość i zachowanie właściwości zawartych w nim produktów — jak napoje.

Sprawdź koniecznie ile powinno się pić wody

Czy plastikowe butelki są naprawdę tak szkodliwe dla środowiska?

Rozkład butelki PET trwa nawet 900 lat. W tym czasie ma ona znaczący wpływ na środowisko i uwalnia substancje i mikroplastikowe włókna do środowiska. Tylko 9% odpadów z tworzyw sztucznych jest poddawanych recyklingowi na całym świecie, podczas gdy pozostałe 12% jest spalane. Niestety, duża część populacji nie tylko traktuje plastikowe butelki jako jednorazowe, wyrzucając je natychmiast po użyciu, ale także nie traktuje priorytetowo właściwej segregacji odpadów. Nie znaczy to jednak, że butelki plastikowe są bardzo szkodliwe: są lekkie i szybkie w produkcji, co generuje mniej CO2. Najważniejszą zaletą PET jest jednak możliwość recyklingu.

Butelki PET mogą być wielokrotnie wykorzystywane i poddawane recyklingowi. Ponowne wykorzystanie plastikowych butelek, zamiast produkcji nowych pozwala zaoszczędzić około 2300 ton plastiku rocznie. 

Po zużyciu butelka PET może zostać wykorzystana na dwa sposoby. Jeśli zostanie umieszczona w pojemniku do recyklingu tworzyw sztucznych, zostanie wysłana do sortowni, sprasowana, a następnie przeniesiona do zakładu recyklingu. Tam butelki są przetwarzane na regranulat, który można wykorzystać do produkcji nowych wyrobów z tworzyw sztucznych — w tym nowych butelek. 

Jeśli butelka nie zostanie zebrana do recyklingu, w najlepszym przypadku zostanie spalona w celu odzyskania energii. W przeciwnym razie trafi ona na wysypisko śmieci i ostatecznie przyczyni się do zanieczyszczenia środowiska. Dlatego tak ważne jest, aby po użyciu wyrzucić butelkę do odpowiedniego pojemnika do recyklingu tworzyw sztucznych.

Problemem zaśmieconego środowiska są nie tyle same butelki PET, ile raczej sposób, w jaki nimi zarządzamy. Przedmioty te mogą być wielokrotnie poddawane recyklingowi. W naszej firmie dokładamy starań, by butelki Pet Tedmark miały jak najmniejszy szkodliwy wpływ na środowisko i staramy się, kiedy tylko możemy, by zapewnić ekologiczne alternatywy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *