Co należy wiedzieć przy zakupie lornetki

Co należy wiedzieć przy zakupie lornetki

Niemal każdego dnia jesteśmy pytani: „Jakie są wasze najlepsze lornetki?”. I każdego dnia odpowiadamy: „Jak zamierzasz jej używać?”. Nie próbujemy być wymijający w naszych odpowiedziach, ale prawda jest taka – najlepsza lornetka do jednego celu może być gorszą lornetką do innego. Chcemy, abyś już za pierwszym razem dobrze trafił.

Zrozumienie zastosowania lornetki jest najważniejsze w określeniu najlepszej lornetki dla Ciebie. Chociaż istnieje wiele innych parametrów i cech, które decydują o przydatności lornetki, w tym artykule omówimy podstawowe cechy, które pozwolą nam wybrać lornetkę najlepiej pasującą do danego zastosowania. Zanim jednak przedstawimy tę listę, należy zapoznać się z podstawową terminologią.

Co oznaczają liczby na lornetce?

Cała optyka sportowa (lornetki, lunety, noktowizory itp.) używa tej samej nomenklatury do opisania ważnych cech. Na przykład, lornetka może mieć 10x42mm jako specyfikację techniczną. Ale co to oznacza? Cyfra „10” odnosi się do siły powiększenia lornetki – to znaczy, że oglądane obiekty będą wydawać się 10 razy bliższe niż przy oglądaniu ich gołym okiem. Drugą liczbą w naszym przykładzie jest „42mm”. Jest to średnica obiektywów lornetki, wyrażona w milimetrach. Soczewki obiektywowe znajdują się na końcu lornetki, najdalej od oka podczas obserwacji. Podobnie jak apertura obiektywu aparatu fotograficznego, wielkość obiektywu decyduje o ilości światła, które może przedostać się do lornetki. Jeśli lornetka ma być używana przy słabym oświetleniu (np. w myślistwie i astronomii) powinna mieć duże obiektywy.

Kolejną ważną liczbą opisującą lornetkę jest pole widzenia. Pole widzenia 390′ oznacza, że w odległości 1000 jardów szerokość obrazu wynosi 390 stóp. Pole widzenia zależy od powiększenia oraz ogniskowej obiektywu i okularu. Większe powiększenie zawsze oznacza mniejsze pole widzenia. Ta specyfikacja jest czasami wyrażana w stopniach. Pole widzenia wynoszące 6,5 stopnia odpowiada 341′ (6,5 razy 52,5 równa się 341).

To, jak dobrze lornetka sprawdzi się w warunkach słabego oświetlenia, określa się mianem wydajności zmierzchowej. Chociaż na tę charakterystykę ma wpływ wiele czynników, takich jak konstrukcja i jakość szkła, to jednak najważniejszymi elementami są powiększenie i średnica obiektywu. Aby szybko określić parametry zmierzchowe lornetki, należy pomnożyć moc powiększenia (pierwsza liczba) przez średnicę obiektywu (druga liczba). Im wyższy wynik, tym lepsza charakterystyka zmierzchowa. Dla przykładu, lornetka 10x42mm będzie miała lepsze parametry zmierzchowe niż lornetka 8x50mm (420 w porównaniu do 400).

Co warto wiedzieć kupując lornetkę?

Teraz, gdy zrozumieliśmy już podstawową terminologię, oto „Co warto wiedzieć kupując lornetkę”.

  • Lornetki kompaktowe ważą zaledwie pół kilograma, jednak przy ich zakupie bez wątpienia tracimy na wydajności. Jeśli wydajność jest dla Ciebie najważniejsza, preferujemy lornetki pełnowymiarowe. Wszystko, co waży więcej niż 1,5 kg, szybko stanie się ciężkie. Zamiast paska na szyi należy używać systemu podtrzymującego lornetkę, który równomiernie rozłoży ciężar na ramionach.
  • Ilość światła dostępna podczas korzystania z lornetki decyduje o tym, jaka lornetka będzie dla nas najlepsza. Przy słabym oświetleniu, np. podczas polowania, obserwacji ptaków czy astronomii, należy stosować większe obiektywy.
  • Odległość, w jakiej znajduje się oglądany obiekt, decyduje o wymaganej mocy powiększenia lornetki. Jeśli Twoim zastosowaniem jest obserwacja ptaków, teatr lub imprezy sportowe, w większości przypadków wystarczy lornetka o małej mocy. Jeśli jednak interesujesz się astronomią, będziesz potrzebował lornetki o dużej mocy.
  • Minimalna ogniskowa w terminologii lornetkowej oznacza, jak blisko nas może znajdować się obiekt, który będzie nadal widoczny z zachowaniem ostrości. Jest to ważne w przypadku obserwacji ptaków, ale nie jest tak ważne w przypadku innych zastosowań.
  • Lornetki o powiększeniu większym niż 10x (bez funkcji stabilizacji) trudno jest utrzymać w stabilnej pozycji. Staje się to ważne podczas oglądania nocnego nieba lub odległych gór. Statyw może być dobrym rozwiązaniem, jeśli używasz lornetki o dużym powiększeniu.
  • Używanie lornetki na zewnątrz naraża ją zazwyczaj na wilgoć. Wodoodporne lornetki są preferowane dla wszystkich morskich, myśliwskich, ptasich i innych aktywności związanych z naturą.
  • Im większe powiększenie, tym węższe pole widzenia. Jeśli pole widzenia jest dla Ciebie ważne, nie kupuj najmocniejszej lornetki, jaką możesz znaleźć. Jest to bardzo ważne przy oglądaniu szybko poruszających się obiektów, takich jak antylopy, konie wyścigowe, spadające gwiazdy czy samochody wyścigowe.
  • Podobnie jak w przypadku prawie wszystkiego innego w życiu, lornetka ma to do siebie, za co się płaci. Istnieją lornetki, które kosztują poniżej 10 dolarów i takie, które kosztują ponad 2.500 dolarów. Z mojego doświadczenia wynika, że na lornetkę wartą posiadania trzeba wydać co najmniej 250 dolarów.
  • Nie ma czegoś takiego jak „jeden rozmiar dla wszystkich”, jeśli chodzi o optykę sportową. Jeśli masz wiele zastosowań dla lornetki, najprawdopodobniej będziesz miał wiele par lornetek – i to jest O.K.

Zrozumienie tych kilku prostych wskazówek pomoże nie tylko w doborze odpowiedniej lornetki do danego zastosowania, ale także w skutecznym oglądaniu – niezależnie od tego, na co się patrzy. Skorzystaj z tych informacji, a na pewno trafisz za pierwszym razem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *