Zanim skupimy się na właściwościach odżywczych, kosmetycznych i zaletach ze spożywania sezamu, powiemy sobie o nim kilka słów.
Czym właściwie jest sezam?
Ziarna sezamu znane jako Sezam indyjski, również jako kunżut lub matka roślin oleistych ,to roślina oleista, jedna z najdłużej hodowanych przez człowieka. Choć w Polsce nie jest doceniana tak jak na świecie, wciąż zyskuje na popularności. Zaliczany jest do super food, ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Zawiera składniki korzystne dla osób w każdym wieku. Sezam można kupić w formie łuskanej oraz niełuskanej. Niełuskane ziarna sezamu (brązowe lub czarne) zawierają znacznie większą ilość minerałów i witamin niż te łuskane. Obecność łuski sprawia, że smak ziaren jest bardziej intensywny oraz z nutą goryczki.
Sezam – wartości odżywcze i przemysł spożywczy
Nasiona sezamu zawierają 630kcl w 100gramach produktu.
tabela wartości w 100 gramach
kalorie | 630 |
tłuszcze w tym tłuszcze nasycone | 52g |
węglowodany w tym cukry | 10g 0,30g |
białko | 25g |
sól | 0,11g |
Z tabeli wartości odżywczych wynika więc, że sezam ma niski indeks glikemiczny. Oznacza to, że w ciągu 120 minut od spożycia produktu poziom glukozy we krwi nie podskakuje w szybkim tempie. Jest to szczególnie ważna informacja dla osób z cukrzycą. Sprawdź przekąski o niskim indeksie glikemicznym.
Produkt niewątpliwie jest wysokokaloryczny, lecz nie powinno nas to zrażać. Ze względu na wysoką zawartość witamin, minerałów, tłuszczu i białka spowoduje uczucie sytości na wiele godzin. Ze względu na to, że w 50 procentach składa się z tłuszczu osoby stosujące dietę ketogeniczną doceniają jego właściwości
Jakie zalety niesie ze sobą spożycie sezamu?
- wysoka zawartość białka – idealnie sprawdzi się dla sportowców oraz dorastających dzieci;
- działa ochronnie na układ pokarmowy – wysoka zawartość błonnika, zapobiega zaparciom;
- miedź, cynk widocznie wpływają na stan włosów, paznokci i cery;
- magnez wspomaga pracę mózgu i ułatwia skupienie;
- wapń pomaga dbać o zdrowe kości;
- minimalizuje ryzyko cukrzycy typu drugiego;
- zmniejsza ból i podrażnienia gardła;
- ze względu na to, że składa się ze zdrowych tłuszczy (omega-9, omega-6 i omega-3) pomaga w walce z zbyt wysokim cholesterolem;
- przyczynia się do zrzucenia nadmiernej tkanki tłuszczowej;
- właściwości antybakteryjne;
- Uwielbiany przez wegetarian i wegan ze względu na bogate źródło białka;
- chroni komórki przed wolnymi rodnikami;
- zapewnia uczucie sytości na dłużej;
- poprawia samopoczucie;
Tylko ziarna sezamu? Niekoniecznie. Czyli pod jakimi postaciami występuje sezam
- czarny sezam, wygląda identycznie jak klasyczny, jedyną różnicą jest czarna barwa;
- mąka sezamowa (zmielony sezam) polecany kobietom w ciąży;
- olej sezamowy – szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym jak i spożywczym, zbawiennie wpływa na kontrolę poziomu cukru we krwi;
- tahini – chińska pasta z nasion sezamu;
- mleko sezamowe – roślinny napój, zastępujący mleko;
Potrawy zawierające sezam- gdzie możemy go zastosować?
- sezamki bezcukrowe;
- chałwa;
- pieczywo(jako posypka lub dodatek do ciasta);
- tahini – dodatek do deserów, owsianek czy mięs;
- kurczak w sezamie;
- dodatek oleju sezamowego do sałatek;
- „kulki mocy” sezamowe z daktylami;
- sushi;
- mleko sezamowe;
- dodatek do koktajlu;
- likiery sezamowe.
Olej sezamowy
Jak wcześniej wspomniano, olej sezamowy zawiera sezamol i sezaminol są to przeciwutleniacze, które zmniejszają uszkodzenie komórek przez wolne rodniki. Ponadto wyżej wspomniany olej wykazuje działanie przeciwzapalne, oznacza to że możemy używać go na przetarcia i stany zapalne w celu ich złagodzenia. Regularne przyjmowanie fitosteroli(zawartych w oleju) zapobiega rozwojowi miażdżycy w naczyniach krwionośnych. Natomiast płukanie ust olejem sezamowym zapewnia zdrowy, bielszy wygląd zębów, pomaga w walce z próchnicą i kamieniem nazębnym. Olej z pestek sezamu ma również zbawienny wpływ na cerę, włosy i paznokcie. Należy stosować go wewnętrznie jak i zewnętrznie(do czego odniosę się w kolejnym podpunkcie).
Sprawdź również:
- cukinia wartości odżywcze
- czy ser pleśniowy jest zdrowy
- Mleczny oolong i chai z mlekiem – herbaty, których warto spróbować
Zastosowanie sezamu w kosmetyce
Pozytywne skutki używania nasion sezamu znajdziemy w każdej dziedzinie życia. Nie inaczej jest w kosmetyce. Efekty spożycia tej oleistej rośliny zobaczymy w krótkim czasie. Kondycja naszych włosów, cery i paznokci ulegnie niemal natychmiastowej poprawie. Oprócz przyjmowania produktu w formie spożywczej warto rozważyć również zewnętrzne przyjmowanie produktu. W jaki sposób należy go stosować? Najlepiej sprawdzi się w formie oleju tłoczonego na zimno.
Cera
Olej z kunżutu zaleca się szczególnie dla cery dojrzałej, z widocznymi już oznakami starzenia. Olej ma silne działanie nawilżające, co jest kluczowe w pielęgnacji w wieku 30+.
Wykazuje również ochronę UV, pomaga ona uniknąć powstawania nowych zmarszczek i przebarwień. Ze względu na działania antybakteryjne, stosowany może być również w pielęgnacji cery trądzikowej, przetłuszczonej. Podobnie jak w przypadku cery dojrzałej kluczowe jest nawilżanie skóry. W jaki sposób nakładać produkt na skórę? Jest to banalnie proste. Wystarczy nałożyć kilka kropli oleju na oczyszczoną skórę i pozostawić go na noc. Możesz zmieszać olej ze swoim ulubionym kremem i używać pod makijaż.
Paznokcie
Silne i zdrowe paznokcie to rzecz o której marzy nie jedna kobieta. Podobnie jak w poprzednim punkcie z pomocą przychodzi olej sezamowy. Nawilża i przyśpiesza wzrost paznokci, zmiękcza skórki, dzięki czemu możemy łatwiej je usunąć. W jaki sposób go nakładać? Wystarczy wetrzeć kilka kropel w paznokcie i skórki przed snem i pozostawić na noc. Przy regularnym stosowaniu efekty będą oszałamiające
Włosy
Długie, gęste, lśniące, silne włosy to atrybut kobiecości. Aby włosy wciąż wyglądały jak po wyjściu od fryzjera należy stosować olej sezamowy przy każdym myciu włosów
W jaki używać produktu? Dodaj kilka kropel oleju do odżywki lub maski i pozostaw go na włosach przez 15 minut. Efekty będą widoczne już po pierwszym zastosowaniu.
Więcej informacji na temat indeksu glikemicznego
Indeks glikemiczny sezamu (IG) wynosi jedynie 35. Indeks glikemiczny uznawany za niski to ten w granicach 0,5-50IG
Ale czym właściwie jest indeksy glikemiczny? IG ma za zadanie informować nas w jakim tempie rośnie poziom glukozy(cukru)po spożyciu danego produktu. Czas który jest uwzględniany to 120 minut od spożycia. Jest to szczególnie ważne dla osób chorujących na cukrzycę. Nagły wzrost glukozy wywołuje nagły przypływ energii, lecz równie szybko zmniejsza się, co powoduje spadek nastroju i silne zmęczenie. Im niższy indeks glikemiczny, tym dłuższe uczucie sytości po spożyciu produktu. Jeżeli więc jesteśmy na diecie powinniśmy zwracać na to uwagę.
Czy spożywanie surowego sezamu jest bezpieczne – obróbka sezamu
Odpowiedź brzmi: tak. Jedzenie surowego sezamu pozwoli nam w pełni cieszyć się delikatnym orzechowym smakiem i przyjemnym aromatem. Jeżeli planujemy wykorzystać sezam do słodkich wypieków czy deserów, warto podprażyć go na suchej patelni. Należy uważać aby nie przypalić ziaren. Już po kilku chwilach cały dom wypełni się słodkim aromatem orzechów. Jeżeli chcemy zrobić pastę z sezamu możemy zalać go gorącą wodą i zblendować. Kunżun równie dobrze zniesie pieczenie.
Wygląd krzewu sezamu
Pierwotnie roślina pochodzi z Afryki, można więc domyślać się iż jego krzew będzie wyglądać egzotycznie. Sezam to roślina krótko żyjąca, należąca do rodziny połapkowatych. Krzew sięga maksymalnie 1,5 metra. Jest obwicie obrośnięty w łodygi z torebkami w których znajdują się nasiona sezonu. Roślina kwitnie na fioletowo lub biało. Nie jest trudna w hodowli, jednak potrzebuje dużej ilości nasłonecznienia do prawidłowego wzrostu. Obecnie spożywa się również kiełki sezamu. Jednak wciąż nasiona mają więcej walorów smakowych jak i pod względem zawartości witamin i składników odżywczych.
Podsumowanie
Najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia, witalności, siły i młodego wyglądu niskim kosztem jest zażywanie sezamu. Należy jednak pamiętać, że najlepsze efekty zobaczymy przy regularnym stosowaniu, prowadząc w międzyczasie zdrową, pełnowartościową dietę. Przetwory jak i surowy sezam możemy obecnie kupić w praktycznie każdym sklepie.