Jak biegać na bieżni

Bieżnia to skuteczny sposób na spalanie kalorii i poprawę zdrowia. To także świetny sposób na uzyskanie formy. Ale jest wiele innych korzyści, które możesz odnieść z używania bieżni.

Korzyści płynące z korzystania z bieżni to:

– Zwiększona wytrzymałość

– Spalaj kalorie lepiej niż bieganie

– Popraw siłę mięśni

– Zmniejsz ryzyko chorób serca i udaru mózgu

– Chroń kolana, biodra i plecy

Jak biegać na bieżni – przewodnik po bieganiu na bieżni i jak wyrobić z tego nawyk

Bieganie na bieżni to najwygodniejszy sposób na czerpanie korzyści z regularnych ćwiczeń. Jest łatwy, dostępny i nie wymaga specjalnego wyposażenia. Jedyne czego potrzebujesz to bieżnia i odrobina motywacji.

Pierwszym krokiem do uczynienia z tego nawyku jest określenie, jaka może być Twoja motywacja do biegania na bieżni. Istnieją główne powody, dla których ludzie zaczynają chodzić lub biegać na bieżni:

– Dla utraty wagi / korzyści zdrowotnych: bieganie spala więcej kalorii niż chodzenie i zapewnia korzyści sercowo-naczyniowe, takie jak poprawa zdrowia serca, obniżenie ciśnienia krwi i zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

– Dla wygody: Bieżnie są dostępne w większości siłowni, centrów fitness, klubów zdrowia, a nawet w niektórych parkach publicznych, więc łatwo jest znaleźć wymówkę, aby uzyskać formę w dowolnym momencie.

Jaka jest najlepsza pora dnia na bieganie, aby uzyskać najlepsze wyniki?

najlepsza pora dnia na bieganie

Ludzie częściej osiągają lepsze wyniki rano niż o każdej innej porze dnia. Dzieje się tak, ponieważ ludzie mają więcej czasu na skupienie się, bycie produktywnym i załatwianie spraw.

Sprawdź również:

Ludzie są również mniej zmęczeni i bardziej skoncentrowani rano. Organizm uwalnia hormon zwany kortyzolem, który pomaga ludziom skupić się i skoncentrować w ciągu dnia. Ponadto wykazano, że ludzie rzadziej popełniają błędy lub zapominają informacje po przebudzeniu niż podczas snu w nocy.

Niektórym osobom może być trudno wstać wcześnie rano, ale wczesne wstawanie ma wiele zalet. Ludziom łatwiej jest zacząć dzień od nowa, ponieważ nie mają nic zaplanowanego przed przebudzeniem. Mają też tendencję do wcześniejszego powrotu do domu z pracy, ponieważ nie mają tak dużo

Najlepszą porą na krótkie biegi jest wczesny ranek. Dzieje się tak, ponieważ Twoje mięśnie będą bardziej świeże i będziesz mógł spalić więcej kalorii.

Zmaksymalizowanie treningu na bieżni o każdej porze dnia

Jak biegać na bieżni? Trening na bieżni to świetny sposób na zrzucenie wagi i uzyskanie formy. Można to również zrobić o dowolnej porze dnia. Najlepszy czas na trening na bieżni to czas, kiedy masz najwięcej energii, a Twoje ciało jest w szczytowej formie.

Korzystaj z bieżni z czujnikiem tętna. Pomoże Ci to śledzić, jak ciężko pracujesz, jak długo ćwiczysz i jak długo potrwa, zanim zaczniesz odczuwać zmęczenie lub bolesność mięśni.

Wybierz nachylenie, które jest trudne, ale niezbyt trudne, aby nie powodowało kontuzji lub dyskomfortu podczas treningu

Ustaw prędkość na bieżni tak, aby odpowiadała krokowi biegania, aby była naturalna i komfortowa

Jak długo trwa przyzwyczajenie się organizmu do biegania na bieżni?

Przyzwyczajenie się do biegania na bieżni zajmuje około 2-4 tygodni. Należy pamiętać, że czas potrzebny organizmowi na przyzwyczajenie się do biegania na bieżni zależy od tego, jak długo chodzisz lub biegasz. Jest to również ważne dla osób, które są nowicjuszami biegaczy lub tych, które nie ćwiczyły od dłuższego czasu.

Czy poświęcać czas na ćwiczenia rozciągające po bieganiu?

Przychodząc do domu po treningu, najłatwiej byłoby usiąść na kanapie. Czy jest to jednak najlepsze wyjście? Po bieganiu ważne jest, aby jak najskuteczniej zregenerować mięśnie. Nie osiągnie się tego bez rozciągania czy rolowania. O co tak naprawdę chodzi z regeneracją mięśni? Dlaczego jest potrzebna?

Po co się rozciągać?

Mięśnie podczas biegu mocno pracują. Nie wszystkie jednak mają takie samo obciążenie, co powoduje ich nierówną pracę. Poza tym kurczą się one i stają się coraz twardsze. Rozciąganie pozwala wyrównać napięcie mięśni, dzięki czemu na dłuższą metę bieganie nie powoduje kontuzji. Poza tym eliminuje się ich sztywność. W efekcie w stawy mają większy zakres ruchu i biega się bezpieczniej i szybciej. Po rozciąganiu krew szybciej przepływa przez mięśnie, a te są dzięki temu bardziej odżywione. To tylko niektóre z korzyści, jakie można osiągnąć dzięki rozciąganiu. Pomijając ten element biegacz naraża się na kontuzje, a sam jego trening jest zdecydowanie mniej efektywny. Myśląc o bieganiu perspektywicznie, nie można zapomnieć o rozciąganiu.

Jak wykonywać ćwiczenia rozciągające?

Trzeba pamiętać, że rozciąganie musi być odpowiednio i starannie wykonane. Nie należy na siłę naciągać mięśnia i powodować przy tym nieznośnego bólu. Fizjoterapeuci zalecają, aby w skali 1-10 ból przy rozciąganiu nie przekraczał 7. Ćwiczenie powinno trwać przynajmniej 20 sekund, aby przyniosło oczekiwany rezultat. Sama sesja rozciągania nie musi być bardzo długa. Może trwać nawet 5-10 min. W dniach wolnych od treningu warto co jakiś czas porządnie porozciągać całe ciało. Taka sesja może trwać wtedy około godziny. 

Rozciąganie czy rolowanie?

Bardzo popularne jest ostatnio rolowanie przy użyciu wałka z pianki. Uplastycznia ono mięśnie i przygotowuje je do rozciągania. Najpierw więc mięsnie się roluje, a dopiero później rozciąga. Rolowanie pozwala osiągnąć lepsze efekty samego rozciągania zwiększając zakres ruchu danego mięśnia.

Jakie mięśnie rozciągać?

Przychodząc do domu po bieganiu trzeba pamiętać o rozciągnięciu przynajmniej kilku grup mięśniowych. Zaliczają się do nich takie obszary jak:

  • mięśnie kulszowo – goleniowe;
  • mięśnie czworogłowe;
  • mięśnie pośladkowe i gruszkowate;
  • rozcięgno podeszwowe;
  • ścięgno Achillesa;
  • mięśnie łydki.

Rozciąganie dobrze jest wykonywać przed lustrem. Pozwala to zapanować nad techniką i wykonać wszystkie ćwiczenia starannie. Nie wszystkim obszarom trzeba poświęcać taką samą ilość czasu. Czasem niektóre potrzebują głębszej pracy i dłuższego rozciągnięcia. Trzeba więc poznać swój organizm, a potem wsłuchiwać się w jego potrzeby. Po dłuższym wybieganiu warto także rozciągnąć górne partie ciała. Wbrew pozorom one też mocno pracują w trakcie biegu. Poświęcenie 1-2 min. na rozciągnięcie barków czy mięśni klatki piersiowej pomoże szybciej się zregenerować.

Sesja rozciągania, mimo iż łatwa do pominięcia, jest bardzo ważnym elementem treningu i właśnie tak należy ją traktować. Takie podejście pozwoli cieszyć się bieganiem przez długie lata i osiągać swoje sportowe cele na zawodach.

Jedzenie przed bieganiem – kilka istotnych wzmianek

Przynajmniej dla pewnej części z nas to akuratne jedzenie przed bieganiem powinno być kaloryczne i dodatkowo porcja nie powinna być znaczną. Mowa tu konkretnie o tym, że znacznie więcej zjemy, gdy już pokonamy ten nasz poranny dystans. Kluczowe znaczenie ma też i to, że osoby biegające same dopasowują ten pierwszy posiłek dnia do własnych potrzeb, bo jedni rano biegną przez te cztery kilometry, a inni przez blisko dziesięć. Znaczenie ma też metabolizm konkretnej osoby, a konkretniej to, że zwalnia on po czterdziestym roku życia, choć u każdego to sprawa indywidualna. Wiele znaczy też i to, że dla każdego z nas ten ostateczny cel jeśli chodzi o bieganie jest inny i właśnie dlatego warto obejrzeć jakiś blog o bieganiu i o suplementach diety powiązanych z dłuższym bieganiem, bo one są raczej tymi niezbędnymi dla kogoś, kto po jakichś kilku miesiącach chce przebiec blisko dziesięć lub osiem kilometrów tak jakby wychodził do sklepu po bułki.

Typ pokarmu

Jeśli chodzi o typ pokarmu związany z jedzeniem przed bieganiem, to aspekt ten też jest bardzo istotnym. Mowa tu dokładnie o tym, że jakaś część ludzi nie lubi czuć tego jak zawartość żołądka się porusza. Nie dla każdego zjawisko to ma znaczenie kluczowe, ale pewna część z nas woli zjeść mniej i nie mieć tych nieciekawych wrażeń w trakcie biegu. Dlatego osoby biegające wstają rano, jedzą niezbyt obfite śniadanie, potem biegają, jedzą kolejny posiłek, który nie dla każdego musi być tym większym, a następnie jadą do pracy. Tak to mniej więcej wygląda, a jeśli chodzi o typ pokarmu to wielu z nas wybiera opcje polecane na blogach dla ćwiczących lub biegających, bo te blogi tworzą amatorzy ze znacznym doświadczeniem i co najważniejsze z tymi ludźmi można nawet pogadać na jakimś wideo czacie itd.

Początek

Nie każdy początkujący wie dostatecznie wiele jeśli chodzi o jedzenie przed bieganiem. Mowa tu dokładnie o tym, że jeśli jakaś osoba zaczyna od przebiegnięcia tego kilometra w trzech odcinkach, to na samym początku posili się tym co ma w lodówce, a potem zacznie biegać. Problem pojawi się dopiero wtedy gdy zacznie mieć znacznie większe wymogi odnośnie własnej formy. Wtedy powinna wybrać jakiś blog dla osób biegających, bo te właśnie blogi informują o wielu aspektach i co najważniejsze prowadzą je zazwyczaj osoby, które wiedzą sporo o tym amatorskim bieganiu. Osoby te zamieszczają nawet ujęcia posiłków w postach i co równie istotne te ujęcia wyglądają zaskakująco ciekawie, bo trzeba za ich pomocą przyciągnąć czytelników.

Inne ważne wzmianki

Wiele znaczy też i to, że jedzenie przed bieganiem musi spełniać sporo norm, czyli musi być też dobre dla ludzi z alergią na nabiał. Nawet dla takich biegających coś się znajdzie. Ludzie którzy mają inne problemy natury trawiennej także mogą biegać, a nawet powinni biegać w tych bardziej wymagających warunkach, bo dzięki bieganiu może przyśpieszyć ich metabolizm, a to rzecz jasna sprawi, że pewne problemy staną się tymi mniej dokuczliwymi. Mowa tu o tym, że im częściej biegamy, tym nasz metabolizm jest szybszy i tak jakby nastawiony na większe ilości kalorii.