Pływanie a odchudzanie – czy basen to dobre miejsce na spalenie kilku kilogramów?

Pływanie a odchudzanie – czy basen to dobre miejsce na spalenie kilku kilogramów?

Spalanie tkanki tłuszczowej często kojarzyć się może z mozolnymi ćwiczeniami i litrami wylanego potu. Istnieje jednak metoda odchudzania doceniana przez wielu ludzi – ćwiczenia fizyczne na basenie. Wolność ruchów jakie daje woda przekłada się na swobodę ćwiczeń w basenie w porównaniu do aktywności fizycznej na lądzie. Dodatkowo, woda w naturalny sposób chłodzi organizm. Pływanie zatem może być doskonałą alternatywą dla tych, którym nie odpowiadają klasyczne ćwiczenia takie jak bieganie czy kolarstwo.

Czy pływanie odchudza skutecznie?

Jak w przypadku każdej aktywności fizycznej, istotna jest regularność. Pływanie na basenie może być skutecznym sposobem spalania tkanki tłuszczowej jeżeli taka aktywność powtarza się na przestrzeni czasu. Osoba chcąca stracić dodatkowe kilogramy ma mniejsze szanse na osiągnięcie tego celu jeśli wybierze się na basen jedynie raz na dwa tygodnie lub rzadziej. Warto zaopatrzyć się w karnet na basen który potrafi zmotywować do regularnych wizyt w tym miejscu. Naturalnie, basen to nie jedyne miejsce w którym można uprawiać ten sport. Latem można wybrać się na plaże lub jezioro i korzystać z dobrodziejstw wody w naturalnych warunkach. Zatem chcąc być pewnym że pływanie przyniesie za jakiś czas efekty w postaci redukcji tkanki tłuszczowej potrzebna jest systematyczność.

Kolejnym ważnym aspektem odchudzania na basenie są umiejętności pływackie. Zdecydowanie większe szanse na schudnięcie mają Ci, którzy potrafią dobrze pływać. Jeżeli posiada się braki w odpowiednich technikach pływania, warto zapisać się na lekcje. Zaowocuje to o wiele większą skutecznością ćwiczeń w basenie, co pozwoli w efekcie na szybsze spalenie zbędnych kilogramów.

Może Cię zainteresować:

Jak pływać na basenie aby schudnąć?

pływanie odchudzanie efekty

Jeśli jest się pewnym swoich umiejętności pływackich, warto rozważyć rodzaje ćwiczeń które można wykonywać na basenie aby zredukować tkankę tłuszczową. Najpopularniejsze style pływania to:

  • Żabka – jedna z prostszych metod pływania, polecana początkującym.
  • Kraul – intensywny styl pływania dzięki któremu można spalić sporo kalorii pod warunkiem, że wykonywany jest poprawnie.
  • Pływanie z deską – postrzegany bardziej za etap uczenia się pływania. Może być dobrym wyborem dla osób zaczynających naukę.
  • Pływanie na plecach – dobra alternatywa pływania angażująca inne partie mięśniowe.

Oprócz wyboru stylu pływania, bardzo istotne w takich ćwiczeniach jest tempo ich wykonywania. W zależności od wydolności organizmu, powinno się stopniowo zwiększać intensywność takiej aktywności. Być może na początku ciężko jest pływać bez przerwy parę minut. Jeśli jednak z każdym kolejnym ćwiczeniem wydłużamy czas spędzony na poruszaniu się wodzie, szanse na odchudzanie na basenie wzrastają wielokrotnie. Nie warto zrażać się jeśli początkowo tracimy oddech po paru minutach. Należy do ćwiczeń w wodzie podchodzić cierpliwie i przede wszystkim ostrożnie. Nadzór ratowników na basenie gwarantuje, że pływanie jest bardzo bezpiecznym sposobem na tracenie tkanki tłuszczowej.

Jakim stylem pływać aby schudnąć?

Wszystko zależy od umiejętności. Dla początkujących poleca się pływanie żabką, a dla bardziej zaawansowanych sprawdzi się pływanie kraulem. Klasyczne pływanie odchudza, należy jednak zwrócić uwagę że istnieją też alternatywy. Jedną z takich jest aqua aerobik. Takie zajęcia mogą stanowić korzystny dodatek do pływania na basenie. Prowadzone przez instruktora, dają możliwość poprawnego wykonywania ćwiczeń w wodzie przez dłuższy czas. To z kolei przekłada się na skuteczne redukowanie tkanki tłuszczowej. Opór wody jest o wiele większy niż opór powietrza atmosferycznego, stąd ćwiczenia te są skuteczniejsze niż ćwiczenie na lądzie. Oprócz tego sprawiają komfort i zapewniają miłe wrażenia, na przykład, poprzez obecność podkładu muzycznego w trakcie trwania aqua aerobiku.

Jakie są korzyści z pływania na basenie?

basen na odchudzanie

Pływając lub poruszając się w wodzie doświadcza się praktycznie bezwładności. Ta właściwość przekłada się na zmniejszone obciążenie stawów. Zatem odchudzanie na basenie jest metodą bardzo bezpieczną dla połączeń kości co jest istotne zwłaszcza dla pacjentów z chorobą zwyrodnieniową. Ćwiczenia lądowe, takie jak bieganie czy jazda na rowerze są o wiele bardziej obciążające dla stawów niż ćwiczenia w wodzie. Dodatkowo, dzięki pływaniu i stawianiu oporu wodzie budowana jest tkanka mięśniowa, która wzmacnia wytrzymałość i postawę organizmu. Pływanie na basenie pozytywnie wpływa również na kręgosłup. Można zatem zapomnieć o bólu pleców po ćwiczeniach i cieszyć się efektami w postaci redukcji tkanki tłuszczowej. Jak widać, uczęszczanie na basen niesie ze sobą ogrom korzyści. Poprzez zwiększenie metabolizmu wynikającego z intensywnego wysiłku w wodzie kształtowana jest sylwetka a skóra może zostać ujędrniona.

Jak szybko chudnie się na basenie?

Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko uwarunkowane jest tym jak często chodzi się na basen oraz jakie ćwiczenia wykonuje się na nim. Zakładając, że basen odwiedza się dwa razy w tygodniu na 1-2 godziny i rzeczywiście wykonuje się tam intensywne ćwiczenia – pierwsze efekty odchudzania można zauważyć już po miesiącu. Warto kontrolować wagę co miesiąc aby upewnić się, że wizyty na basenie przynoszą oczekiwane efekty. Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna przy spalaniu tkanki tłuszczowej. Należy jednak stanowczo podkreślić istotność prawidłowej diety przy ćwiczeniach na basenie. Jeżeli połączy się odpowiednie nawyki żywieniowe z regularnym pływaniem na basenie, efekty odchudzania będą naprawdę zadowalające. Wielu ludzi po zwiększonej aktywności fizycznej na basenie odczuwa spory głód. Opór wody potrafi skutecznie zmęczyć i pozbawić energii. Ważne jest wówczas, żeby nie stawiać w takich momentach na niezdrowe i wysokokaloryczne posiłki takie jak fast-food. Po pływaniu warto posilić się, na przykład, produktami z większą ilością białka oraz warzywami. Ćwiczenia fizyczne muszą być zrównoważone z poprawną dietą dla lepszych efektów odchudzania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *