Korzyści zdrowotne płynące z siemienia lnianego‍

Korzyści zdrowotne płynące z siemienia lnianego‍

Jak sama nazwa wskazuje, siemię lniane to nasiona pochodzące z rośliny lnu. Znane jest również jako siemię lniane i jest często stosowane w karmie dla ptaków ze względu na wysoką wartość odżywczą. Nasiona lnu są małe, owalne i mają brązowo-żółty kolor. Mają orzechowy smak i mogą być spożywane na surowo lub dodawane do innych pokarmów w celu zwiększenia zawartości błonnika i ogólnej wartości odżywczej. Jak zapewne wiesz, istnieje wiele różnych korzyści ze spożywania nasion lnu.

Ile kcal ma mielone siemię lniane?

Siemie lniane kcal w 100 gramach mielonego siemienia lnianego znajduje się około 500 kcal. To czyni je niezwykle zdrową żywnością, ponieważ zawiera wiele składników odżywczych i prawie nie zawiera kalorii. Wiele osób stosuje siemię lniane jako część diety odchudzającej lub jako sposób na utrzymanie wagi, ponieważ jest niskokaloryczne. Należy jednak pamiętać, że aby uzyskać korzyści, należy spożywać duże ilości siemienia lnianego, dlatego nie zaleca się stosowania go w ramach diety odchudzającej. Osoby, które chcą zwiększyć spożycie błonnika, również mogą stosować siemię lniane. Zawiera ono 28 gramów błonnika na 100 gramów, czyli prawie dwa razy więcej niż inne rodzaje nasion. Siemię lniane jest dobrym źródłem zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego błonnika pokarmowego, które są dwoma ważnymi rodzajami błonnika. Błonnik rozpuszczalny pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, a błonnik nierozpuszczalny pomaga czuć się sytym. Warto dodać, że łyżka siemienia lnianego waży ok. 15g. Szklanka siemienia lnianego waży ok. 145g, a siemię lniane kalorie w 100g: 499kcal.

Czy dzięki siemieniu lnianemu można przybrać na wadze?

Niektórzy ludzie mogą sądzić, że spożywanie siemienia lnianego może pomóc im przybrać na wadze, ponieważ zawiera dużo białka. Choć jest to prawda, należy pamiętać, że spożywanie zbyt dużych ilości tego produktu może prowadzić do wzdęć i niestrawności. Osoby starające się przybrać na wadze powinny spożywać siemię lniane z umiarem i łączyć je z innymi pokarmami wysokobiałkowymi. Jeśli masz wrażliwy żołądek, zaleca się przyjmowanie mielonego siemienia lnianego zamiast całego siemienia, które trzeba zmielić ręcznie. Zmielone siemię lniane jest łatwo trawione, ponieważ jest już rozdrobnione. Jeśli więc masz wrażliwy żołądek, najlepiej spożywać mielone siemię lniane.

Siemię lniane zawiera dużo błonnika i białka

Nasiona lnu zawierają około 41% białka, 33% błonnika i 16% tłuszczu. Zawierają również kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę B6, magnez i żelazo. Te składniki odżywcze są niezwykle ważne dla organizmu człowieka. Błonnik zawarty w siemieniu lnianym doskonale reguluje wypróżnienia i zapobiega problemom trawiennym, takim jak zaparcia, biegunki, bóle brzucha i skurcze. Pomaga również zapobiegać rakowi jelita grubego i zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Białko jest niezbędnym makroskładnikiem odżywczym, a siemię lniane zawiera jego duże ilości. Białko zawarte w siemieniu lnianym jest łatwo przyswajalne, dzięki czemu jest ono idealne dla sportowców i kobiet w ciąży.

Siemię lniane może pomóc obniżyć poziom złego cholesterolu i ciśnienie krwi

Zły cholesterol to ten rodzaj cholesterolu, który zatyka tętnice i zwiększa ryzyko zawału serca. Jednak rozpuszczalny błonnik zawarty w siemieniu lnianym jest niezwykle pomocny w regulowaniu poziomu cholesterolu w organizmie i obniżaniu ciśnienia krwi. Może to pomóc w zapobieganiu chorobom serca, które są jedną z najczęstszych chorób na świecie. Wysoka zawartość białka w siemieniu lnianym pomaga również budować mięśnie i zapobiegać osteoporozie u starszych kobiet. Osteoporoza to stan, w którym kości stają się słabe z powodu niskiego poziomu wapnia.

Siemię lniane może pomóc w zapobieganiu niektórym rodzajom raka

Kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w siemieniu lnianym mają właściwości przeciwzapalne, co może pomóc w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów. W jednym z badań stwierdzono, że u mężczyzn, którzy spożywali około 50 gramów siemienia lnianego dziennie przez osiem tygodni, nastąpiło znaczne obniżenie poziomu antygenu swoistego dla prostaty (PSA), który jest markerem raka prostaty. Podobnie u kobiet, które spożywały około 50 gramów siemienia lnianego dziennie przez osiem tygodni, zmniejszyło się ryzyko zachorowania na raka piersi. Siemię lniane zawiera lignany, które działają jak przeciwutleniacze. Pomagają one zapobiegać niektórym rodzajom nowotworów w organizmie, zwłaszcza rakowi piersi i prostaty.

Siemię lniane jest bogate w magnez, który jest ważny dla wielu funkcji w organizmie

Magnez jest ważnym minerałem, który pomaga regulować ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi oraz zapobiega osteoporozie. Siemię lniane jest bogate w magnez, co czyni je niezwykle zdrową żywnością. Magnez jest również niezbędny do metabolizmu białek i wchłaniania wapnia. Jest on niezwykle ważny dla kobiet w ciąży, które powinny spożywać więcej magnezu w okresie oczekiwania na dziecko.

Siemię lniane może łagodzić zaparcia i problemy trawienne

Błonnik zawarty w siemieniu lnianym może pomóc w łagodzeniu zaparć i problemów trawiennych, takich jak wzdęcia i kwaśny refluks. Może również pomóc w regulacji wypróżnień, co jest idealne dla osób, które mają problemy z trawieniem. Rozpuszczalny błonnik zawarty w siemieniu lnianym jest pomocny dla osób z wysokim poziomem cholesterolu lub cierpiących na cukrzycę. Pomaga również obniżyć poziom cukru we krwi i jest zalecany dla pacjentów z cukrzycą.

Posiada właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w łagodzeniu przewlekłego bólu

Siemię lniane ma właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w łagodzeniu przewlekłego bólu, np. zapalenia stawów kolanowych lub innych stawów. Może również pomóc w bólach głowy i skurczach mięśni. Osoby cierpiące na zapalenie stawów mogą zwiększyć spożycie siemienia lnianego i zaobserwować zmniejszenie bólu i obrzęku stawów. Ponadto jest ono niskokaloryczne, więc stanowi zdrowy środek wspomagający odchudzanie.

Może poprawić funkcjonowanie mózgu i zdolności poznawcze

Kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w siemieniu lnianym mogą pomóc w poprawie funkcjonowania mózgu i zdolności poznawczych. Jest to szczególnie korzystne dla dzieci i kobiet w ciąży. Dzieci, które spożywają więcej kwasów tłuszczowych omega-3, rzadziej zapadają na ADHD. Podobnie, kobiety w ciąży, które spożywają siemię lniane, mogą poprawić zdolności poznawcze swojego dziecka i zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu.

Wnioski

Nasiona lnu są jednym z najbardziej pożywnych nasion na Ziemi, a także jednym z najbardziej wszechstronnych. Można je spożywać na wiele różnych sposobów, w tym rozgniatać i używać jako dodatek do jogurtu lub sałatek, dodawać do koktajli lub mielić na mączkę, którą można wykorzystać w wypiekach i innych przepisach. Osoby spożywające siemię lniane mają zmniejszone ryzyko chorób serca. Poprawia się także funkcjonowanie mózgu, zdrowie układu trawiennego i zmniejsza się ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów. Oprócz tego, że siemię lniane jest niezwykle zdrowe, jest również bardzo tanie i łatwo dostępne, co czyni je doskonałym dodatkiem do diety każdego człowieka.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *