Wzdęty brzuch

Wzdęty brzuch

Wzdęcia to objaw towarzyszący niestrawności, wówczas przyczyną powiększenia się obwodu brzucha jest wzrost ilości gazów w jelitach. Uczucie sytości, rozdęcie brzucha może sugerować też rozwój choroby układu pokarmowego czy problemy natury ginekologicznej. Pacjentom cierpiącym na tą przypadłość poleca się zmianę diety, jak i stosowanie środków na wzdęcia. Uczucie pełności, bóle brzucha i powiększenie jego obwodu to dosyć częste przypadłości, na które skarży się ok 30 procent całej populacji.

Często są one też skutkiem nadmiernego połykania powietrza i najczęściej dotykają kobiet. Ich przyczyną może być też stres i pośpiech, jednak niekiedy kumulowanie się dużej ilości gazów może wskazywać na chorobę układu pokarmowego. Co ważne, ze wzdęciami brzucha można skutecznie walczyć.

Czym są wzdęcia brzucha?

Wzdęcia są dosyć trudne do jednoznacznego zdefiniowania. Mogą się różnić swoim natężeniem i częstotliwością. Dochodzi do nich kiedy to jelita wypełnią się nadmierną ilością gazów w wyniku procesów trawiennych, połykania powietrza podczas spożywania pokarmów oraz dyfuzji krwi. Bolesny i twardy brzuch, wydalanie gazów i inne podobne objawy sprawiają, że pacjentowi towarzyszy znaczny dyskomfort i złe samopoczucie. Co ważne, osoby z tendencją do wzdęć borykają się z dyskomfortem nawet, jeżeli objętość gazów w jelitach jest prawidłowa. Ma to związek z zaburzeniami czucia trzewnego i motoryki jelit. Wzdęcia i uczucie ciężkości pojawia się często tuż po spożytym posiłku. Najczęstszą przyczyną tego zjawiska jest ciężkostrawna dieta i picie napojów gazowanych. Uciążliwe dolegliwości powinny ustawić dosyć szybko. W przypadku kiedy zwiększony obwód brzucha utrzymuje się przez dłuższy czas, wówczas można doszukiwać się innych ich przyczyn. Czasem niezbędne okazuje się wykonanie badania ultrasonograficznego jamy brzusznej.

Czy wzdęcia można pomylić z innymi przypadłościami?

wzdęty brzuch

Powiększenie obwodu brzucha może być pomylone z innymi zjawiskami, takimi jak:

  • wodobrzusze- występuje często w przebiegu nowotworów i marskości wątroby,
  • powiększona objętość narządów wewnętrznych jamy brzusznej- takich jak śledziona, nerki czy wątroba,
  • pojawienie się guzów albo dużych torbieli,
  • ciąża- uczucie wzdęcia i pełności można też pomylić z objawami ciąży, którym towarzyszą też delikatne skurcze macicy,
  • zbliżająca się miesiączka – uczucie ciężkości może też sugerować zbliżającą się miesiączkę.

Jakie są przyczyny wzdętego brzucha?

Wzdęty brzuch z towarzyszącym bólem brzucha są najczęściej wynikiem spożywania zbyt dużej ilości ciężkostrawnych, tłustych i pikantnych potraw oraz picia napojów gazowanych. Ponadto dolegliwość tą powodują też nadmierne procesy gnilne w jelitach, które powodują nietolerancje pokarmowe. Inną przyczyną wzdęć są też choroby doprowadzające do spowolnionej perystaltyki jelit. Może być to stwardnienie rozsiane, zapalenie wyrostka robaczkowego, stany zapalne jelit, choroby tarczycy, cukrzyca. Niekiedy, ich perystaltykę zaburzają też stosowane leki czy stres. Co jeszcze powoduje wzdęcia brzucha? Wszystkie możliwe przyczyny wzdęć to:

  • tłuste i ciężkostrawne potrawy,
  • nadmiar powietrza połykanego przez palenie papierosów i podczas spożywania pokarmów
  • nadmiar powietrza połykanego podczas jedzenia,
  • określone pokarmy: brukselka, groch, fasola, kapusta, brokuły, kalafior, szparagi, cebula, nabiał, piwo, wody gazowane, cola, słodycze, czosnek, rzodkiewka, pieczywo razowe,
  • alkohol, kawa i napoje energetyczne,
  • zbyt szybie jedzenie i przyjmowanie zbyt dużej ilości pokarmów,
  • stres, stany nerwicowe,
  • nietolerancja laktozy,
  • nieswoiste zapalenie jelit,
  • zespół jelita drażliwego,
  • choroby pasożytnicze,
  • choroby ośrodkowego układu pokarmowego,
  • spożywanie węglowodanów z białkiem,
  • preparaty przeciwbiegunkowe i antybiotyki.

Nadmiar gazów – jakie objawy mogą mu towarzyszyć?

wzdęty brzuch

W przypadku nadmiaru gazów pacjenci zmagają się przede wszystkim na:

  • wrażenie rozpierania od środka,
  • uczucie ciężkości,
  • rozpieranie w obrębie jamy brzusznej,
  • nadmierne oddawanie gazów,
  • uczucie ucisku w podżebrzu,
  • ból w klatce piersiowej,
  • uczucie duszności,
  • napadowe skurcze jelit,
  • przelewanie się w jamie brzusznej,
  • zespół Roemhelda (problemy z oddychaniem, przyspieszone bicie serca, ból w klatce piersiowej).

Ostre objawy ze strony przewodu pokarmowego, pojawiające się nagle, mogą wskazywać na to, że choroba przyjęła postać przewlekłą. Co ważne, ostra bębnica brzucha jest skutkiem niedrożności przewodu pokarmowego. Do niedrożności może natomiast prowadzić przepuklina, zwężenie jelita czy guz. Może to skutkować wieloma przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią. Niedrożność przewodu pokarmowego daje całą masę różnych symptomów, takich jak zaparcia, przewlekły ból brzucha, wzdęcia brzucha, nudności i wymioty. Niepozorny wzdęty brzuch może być więc zatem objawem choroby i wymaga wtedy leczenia.

Zobacz również:

Wzdęcia brzucha po spożyciu posiłku

Najczęściej za powiększeniem obwodu brzucha nie kryją się jednak żadne niebezpieczne schorzenia. Zazwyczaj są one wynikiem popełnianych błędów codziennej diety, jak i jedzenia w zbytnim pośpiechu. Warto więc unikać tak zwanych produktów gazotwórczych, takich jak: rośliny strączkowe (ciecierzyca, soczewica, bób, groch, fasola), warzywa (kalafior, brokuły, cebula, kapusta, brukselka), owoce (czereśnie, śliwki, gruszki), produkty zbożowe, produkty mleczne, sery pleśniowe, napoje gazowane.

Wzdęty brzuch w czasie ciąży

Wzdęcia brzucha są w pełni normalnym zjawiskiem występującym u kobiet ciężarnych. Ich przyczyną jest progesteron, a więc hormon odpowiedzialny za zagnieżdżenie zarodka w ścianie macicy i utrzymanie ciąży. Hormon ten oddziałuje także na wiele innych procesów fizjologicznych w organizmie człowieka. Zatrzymuje wodę w ciele, spowalnia procesy trawienia i rozszerza żyły. Jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego odżywienia rozwijającego się płodu, jednakże przyczynia się do obrzęków, żylaków, zaparć, jak i trudności z wydalaniem gazów jelitowych, a więc wzdęć brzucha.

Co robić w przypadku wzdęć?

wzdęty brzuch

W przypadku uczucia ciężkości i wzdęć, warto na początku zlokalizować przyczynę problemów. W tym celu najlepiej udać się do lekarza. Z pewnością zaleci on modyfikację dotychczasowej diety, zwłaszcza jeśli była ona tłusta i ciężkostrawna. Najlepiej wybierać substancje odżywcze, które wpłyną korzystnie na pracę jelit. Jeżeli podejrzewa się nietolerancję pewnych składników, najlepiej wykonać badania, aby znaleźć dany produkt. Dopiero wtedy można opracować dietę eliminacyjną. Warto też wprowadzić do swojego życia więcej ruchu. Aktywność fizyczna sprzyja bowiem metabolizmu, a także redukuje ilość gazów tworzących się w jelitach. Na procesy trawienne pomogą regularne ćwiczenia czy też spacery. W przypadku kiedy dolegliwości te są powiązane z chorobami, wówczas niezbędna jest wizyta u lekarza. Specjalista w celu postawienia diagnozy może wykonać badanie kału pacjenta, USG jamy brzuszne, gastroskopię, kolonoskopię czy badanie krwi. W sprzedaży dostępne są też różne leki na wzdęcia, jak i suplementy diety. Można z nic skorzystać, jeśli inne metody okazały się nieskuteczne. Pomocne mogą okazać się też ziołowe herbaty, przeciwdziałające wzdęciom. Rozluźnienie mięśni gładkich.

Related Post

Czy krewetki są zdrowe?

Czy krewetki są zdrowe?

Krewetki, te małe skorupiaki z głębin mórz i oceanów, od dawna cieszą się popularnością na…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *