Słodycze a trądzik – czy faktycznie jest między nimi zależność?

Słodycze a trądzik – czy faktycznie jest między nimi zależność?

Jedzenie odgrywa duża rolę w życiu każdego człowieka. Ludzie chętnie sięgają po słodycze i inne słodkie produkty. Cukier jest smaczny, a nawet uzależniający. Nie od dziś wiadomo także, że żywność wpływa na organizm i cerę człowieka. Każdy jest bowiem tym, co je. Czasami po zjedzeniu większej ilości słodkości pojawić się może trądzik. Dlaczego tak się dzieje i czy faktycznie powodem są słodycze? Odpowiedź na to znajduje się w tym artykule.

Trądzik – skąd się bierze?

Trądzik zwykle pojawia się w czasie dojrzewania. Wiąże się wtedy z zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi. Niestety może on wystąpić także w późniejszym okresie, u osób, które dojrzewanie mają już dawno za sobą. Warto szukać przyczyn jego występowania i wprowadzić odpowiednie leczenie, ponieważ zaniedbany może spowodować pogorszenie stanu skóry i nieestetyczne blizny.

Trądzik jest jedną z najczęstszych chorób u ludzi. Dzieli się on na trzy rodzaje: trądzik młodzieńczy, różowaty i niemowlęcy. Najczęstszą przyczyną pojawiania się tej choroby są problemy hormonalne i niewłaściwe funkcjonowanie gruczołów łojowych.

Wpływ cukru na trądzik

Badacze dostrzegli powiązanie między spożywaniem słodkich pokarmów a trądzikiem. Jedząc produkty bogate w cukier, organizm zaczyna wytwarzać większe ilości insuliny, która przedostaje się do krwi. To przyczynia się do wzrostu poziomu glukozy, a także do zwiększenia ilości hormonów odpowiedzialnych za zmiany skórne (androgenów). Ich obecność sprzyja zwiększeniu produkcji łoju przez gruczoły na skórze. Wraz z potem stanowią one gęstą wydzielinę, która blokuje kanaliki potowe sprzyjając powstawaniu zaskórników.

Poza tymi działaniami, w wyniku spożywania słodyczy zwiększa się też ilość tłuszczów w wątrobie, co wpływa na niedobory białka, które jest niezbędne do utrzymania równowagi między testosteronem i estrogenem we krwi. Wszelkie zaburzenia w tym aspekcie odpowiadają za występowanie trądziku. Zbyt niski poziom białka w ciele przyczynia się też często do spadku poziomu witaminy A, która jest potrzebna w walce z trądzikiem.

Jakie produkty, poza słodyczami, mogą także wzmagać zmiany skórne?

Poza samymi słodyczami, do których zalicza się wszelkie ciastka, placki, batoniki, cukierki, lizaki, czy nawet słodzone napoje gazowane, warto ograniczać także inne produkty, o równie wysokiej zawartości cukru. Są to:

  • białe pieczywo (pszenny chleb i bułki),
  • makarony,
  • miód,
  • piwo,
  • słodkie owoce (brzoskwinie w zalewie, rodzynki i inne suszone owoce).

Gdy trądzik się pojawił

Wszelkie zmiany skórne wymagają odpowiednich działań. Ważna jest także profilaktyka i pielęgnacja. Wiele działań można wykonać już w warunkach domowych. Najważniejszym punktem jest oczyszczanie twarzy. Należy wykonywać je systematycznie i za pomocą dopasowanych do typu cery kosmetyków. Koniecznie należy też zwrócić uwagę na skład stosowanych produktów. Trądzik nie powinien być bowiem traktowany alkoholem. Innymi równie istotnymi krokami, jakie należy poczynić to: systematyczne tonizowanie twarzy, złuszczanie naskórka (środkami na bazie ziół), unikanie nadmiaru słońca i stosowanie filtrów. Należy też dbać o odpowiednią dietę, w której będzie się ograniczać cukier.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *