Wbrew pozorom wędzenie ryb nie jest takie skomplikowane. Wiele osób decyduje się na domowe wędzenie ryb słodkowodnych jak i morskich. Ryby wędzone oprócz walorów smakowych posiadają również doceniane od dawna składniki odżywcze. Uwędzone ryby mogą być przechowywane stosunkowo długo, bo nawet do dwóch tygodni.
Jakie ryby można wędzić?
Wszystkie ryby nadają się do wędzenia. Wystarczy jedynie znaleźć dobry sposób na przygotowanie ryb, taki zostanie podany między innymi w dalszej części artykułu. Powinniśmy mieć na uwadze, że tłuste ryb wymagają dłuższego czasu w wędzarni oraz większej ilości soli. Przykładowe ryby, które mogą zostać uwędzone:
- możemy uwędzić karpia;
- węgorza;
- łososia;
- dorsza;
- flądrę;
- karasia;
- okonia;
- płotkę;
- lina;
- karmazyna;
- pstrąg;
- leszcz;
- wzdręga;
- amur;
- ukleja;
Kiedy podejmiemy już decyzję odnośnie gatunku i wielkości ryb, możemy przystąpić do wyboru drewna. Od niego będzie zależeć finalny efekt i aromat ryb.
Sprawdź podobne artykuły:
Zatem jakie drewno wybrać?
Obecnie na rynku dostępne jest wiele rodzajów drewna. Ogromny wybór i rozmaite gatunki opału do wędzarni mogą przyprawić o zawrót głowy amatorów jak i nie jednego doświadczonego wędzarza. Najbezpieczniejszym a zarazem najbardziej polecane jest drewno z drzew liściastych, zarówno tych owocowych, jak i gatunków ozdobnych oraz leśnych. Nic nie stoi na przeszkodzie aby używać przyciętych gałęzi zebranych na własnym ogródku. drewnem dającym najlepsze rezultaty smakowe jest olcha i buk.
W JAKIM STANIE POWINNO BYĆ DREWNO DO RYB DO WĘDZENIA?
Po pierwsze należy zadbać o to, aby drewno było suche, mokre drewno absolutnie nie nadaje się do wędzenia ryb. Najlepiej jeśli jest przechowywane w suchym pomieszczeniu od ubiegłego sezonu, a minimalnie przez kilka miesięcy od ścięcia. Zadbaj o to, aby drewno było zdrowe(bez pleśni/robaków czy grzybni)
JAKI RODZAJ DREWNA POZWOLI NAM UZYSKAĆ DANY SMAK I AROMAT
- BRZOZA – nadaje się do każdego rodzaju ryb. Daje możliwość uwędzenia ryby na dowolny kolor.
- BEZ – rzadko spotkany, daje delikatny kwiatowy posmak, jest warty spróbowania
- AKACJA – kolor ryb uwędzonych za pomocą tego drewna ma cytrynowy kolor i delikatny słodki posmak.
- ORZECH -Nadaje mięsu ryby dość odmienny od poprzednich, nieco cierpki smak oraz ciemnożółte zabarwienie
- DĄB – najpopularniejszy wybór wśród początkujących nadaje mięsu ryby brązowego koloru oraz nieco ziemisty smak z goryczką, ale wyczuwalny jest też słodki posmak miodu.
- JESION – nadaje ostry smak i ciemną barwę.
Co będzie nam potrzebne do uwędzenia ryby? – sprawdzony przepis
Dodatki do smaku. Pod koniec procesu wędzenia możemy dorzucić do opału łodyżkę jałowca, która nada przyjemnego aromatu. Bądźmy ostrożni, aby nie sprawić, że ryba stanie się gorzka
- ziele angielskie
- duża ilość soli
- liście laurowe
- czosne
- woda( opcjonalnie, w zależności od sposobu jakim zamierzamy robić solankę)
Następnie należy zdecydować się jaki rodzaj solenia ryby bardziej nam odpowiada. Jeżeli mamy więcej czasu możemy podjąć się solenia na mokro. Solenie ryb zajmuje ok 12 godzin
SOLANKA NA SUCHO – Najpierw należy dokładnie umyć rybę następnie wytrzeć papierowym ręcznikiem wypatroszoną rybę zasypujemy solą oraz dodajemy ulubione przyprawy, wcieramy wszystko. Tak przygotowane ryby odstawiamy do lodówki na 12 godzin
SOLANKA NA MOKRO – Solanka do ryb na mokro ,to połączenie zimnej wody, soli i przypraw. W wodzie rozpuszczamy sól (50g soli na litr wody, 80g – tłuste ryby, chude potrzebują mniej soli) Tak przygotowaną rybę odkładamy na 12 godzin w ciemne, chłodne miejsce.
Po wyciągnięciu ryb z solanki, należy dokładnie osuszyć je ręcznikiem papierowym. Jeżeli nie będą całkowicie suche ugotują się zamiast się uwędzić.
DWA RODZAJE WĘDZENIA RYB NA CIEPŁO
Wędzarnie należy nagrzewać godzinę. Po uzyskaniu temperatury 50 stopni wkładamy ryby do wędzarni na około 2-3 godzin. Jeżeli zależy nam na intensywnym przypieczeniu ryby, kilkanaście minut przed wyciągnięciem jej zwiększmy temperaturę o 20 stopni. Pamiętajmy aby dym był gęsty i gorący, lecz nie może nas parzyć. Kontroluj ryby co 30 minut. NA ZIMNO: Jest to metoda trudniejsza i bardziej pracochłonna. W wędzarni pilnujemy, aby temperatura 25 stopni była stale utrzymywana. Najpierw należy suszyć je przy otwartym wylocie tak długo jak będzie to konieczne. Następnie wędzimy ryby ok 12 godzin. Po zakończeniu tego procesu musimy powtórzyć go jeszcze raz omijając suszenie.
ZALETY RYB WĘDZONYCH
wędzenie ryb jest jedną ze starszych metod konserwacji żywności. Trzeba pamiętać jednak, że dym wędzarniczy zawiera też związki niekorzystne dla zdrowia. „Nie można powiedzieć, że jedzenie wędzonych ryb działa na organizm toksycznie czy rakotwórczo, ponieważ oprócz związków szkodliwych zawierają one substancje korzystnie wpływające na zdrowie. Zatem efekt zdrowotny jest raczej obojętny.”- cytat specjalisty. Obecność dymu nie zmienia jednak faktu, że ryby są cennym źródłem witamin, minerałów, kwasów Omega3 oraz białka. Ponadto Indeks Glikemiczny dla ryb wędzonych wynosi zero! Oznacza to, że ilość glukozy we krwi nie podnosi się po spożyciu produktu. Dzięki temu czujemy się syci na o wiele dłużej.
Tabela kcal dla poszczególnych ryb wędzonych.
- łosoś 163
- śledź 190
- makrela 200
- węgorz 200
Biorąc pod uwagę niski indeks glikemiczny i zawartość białka, można śmiało stwierdzić, że warto jeść ryby wędzone.
Przechowywanie ryb wędzonych
Ryby po uwędzeniu przechowujemy w lodówce w woreczku stunowym bądź szczelnie zamkniętym pudełku. Ryby uwędzone metodą na zimno mają przydatność do spożycia przez okres dwóch tygodni, natomiast wędzone na ciepło jednie tydzień.
POSUMOWANIE
- wszystkie ryby dostępne w Polsce nadają się do uwędzenia, wybierz swoją ulubioną
- na pierwsze wędzenie ryb najbezpieczniej jest wybrać neutralne drewno(uprzednio właściwie przygotowane!),
- wybierz jeden z rodzajów solanki i zdecyduj, jakich przypraw użyjesz.
- w zależności od czasu jakim dysponujesz wybierz rodzaj wędzenia który bardziej Ci odpowiada,
- przechowuj wrób zgodnie z opisem.
Smacznego.