Energetyki a izotoniki: jakie są różnice i kiedy po nie sięgnąć?

Energetyki a izotoniki: jakie są różnice i kiedy po nie sięgnąć?

Napoje energetyczne, czyli popularne energetyki, okazują się niezwykle przydatne w wielu codziennych sytuacjach. Każdy przecież od czasu do czasu spotyka się ze zjawiskiem braku sił i chęci do działania. Czasami można jednak spotkać się z opinią, że lepiej niż energy drink sprawdzi się izotonik. Czy rzeczywiście? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Podstawowym produktem zapewniającym nawodnienie w ciągu dnia powinna być woda, najlepiej średniozmineralizowana. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nawet najlepsza woda, czyli najczystsza, najbardziej naturalna i charakteryzująca się najkorzystniejszym składem mineralnym, to za mało. Do takich należy stan silnego zmęczenia lub intensywny trening sportowy. W tych warunkach większość osób sięga po energetyki lub izotoniki. Należy jednak podkreślić, że niektórzy popełniają przy tym spory błąd. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, że napój energetyczny nie jest substytutem napoju izotonicznego. To zupełnie inne produkty, wykazujące odmienne działanie.

Energetyk – czym jest i jakie ma właściwości?

Energetyki, czyli energy drinki, to napoje (najczęściej gazowane) z dodatkiem kofeiny i/lub tauryny, guarany i innych podobnych substancji. Wysokiej jakości produkty najczęściej są też wzbogacane o witaminy i minerały, zwłaszcza te, które wpływają na funkcję układu nerwowego, mózgu i mięśni. Mowa o witaminach z grupy B i magnezie. 

Skład tych napojów jest determinowany funkcją, jaką mają spełniać. Dzięki zawartości substancji o działaniu pobudzającym, energetyk redukuje stan zmęczenia, zarówno fizycznego, jak i umysłowego. Takie działanie jest też zasługą mikroelementów zawartych w napoju.

Izotonik – funkcja i właściwości

Izotoniki są napojami (najczęściej niegazowanymi) o zupełnie odmiennych właściwościach. W ich składzie można znaleźć cukry i składniki mineralne, które ze względu na swoje właściwości mogą przewodzić impulsy elektryczne. Mowa o specyficznych jonach soli, czyli elektrolitach: sodzie, wapniu, magnezie i potasie. Wysokiej jakości izotoniki zawierają także witaminy z grupy B.

Rolą napojów izotonicznych nie jest pobudzanie, a nawadnianie organizmu. Substancje mineralne w stężeniu zbliżonym do fizjologicznego sprawiają, że woda wchłania się szybko. Poza tym wspomagają gospodarkę wodno-elektrolitową, utrzymują prawidłowe napięcie w błonach komórkowych, warunkują prawidłowe przewodzenie impulsów przez neurony i wspierają pracę mózgu, mięśni i innych narządów.

Niektórzy twierdzą, że izotoniki dodają energii. To prawda. Ta właściwość wynika z zawartości cukrów, czyli węglowodanów. W tym miejscu trzeba jednak podkreślić, że nie ma to nic wspólnego ze stymulującym działaniem energetyków.

Energetyki i izotoniki – w jakich okolicznościach sprawdzą się najlepiej?

Napoje energetyczne wykazują największą przydatność w stanie zmęczenia fizycznego i umysłowego. Wspomagają organizm w trakcie pracy lub nauki, ale także przed treningiem (gdy ze względu na czynniki zewnętrzne brakuje nam sił) i po zajęciach sportowych (gdy wyczerpanie nie pozwala podjąć codziennych aktywności).

Napoje izotoniczne świetnie sprawdzą się w warunkach intensywnego wysiłku fizycznego, np. w trakcie treningu (nawodnią, uzupełnią poziom elektrolitów i dostarczą „paliwa” dla mięśni) i po zajęciach sportowych, gdy wciąż występuje zwiększone zapotrzebowanie organizmu na wodę. Można po nie sięgać także podczas upałów, gdy ze względu na intensywne pocenie organizm traci wodę i cenne minerały.

Related Post

Czy łososia można mrozić?

Łosoś jest jedną z najbardziej cenionych ryb na naszych stołach, głównie dzięki swoim wyjątkowym właściwościom…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *