Niemal każdy marzy o szczupłej, nienagannej sylwetce, lecz dieta kojarzy się często z wyrzeczeniami i głodowaniem, zaś wszelka aktywność wydaje się być katorgą. Bez pracy nie ma kołaczy, więc nadmierna masa ciała nie zniknie nagle w cudowny sposób. Jednak osoba, które zmieni swoje negatywne przekonania i zacznie sukcesywnie pracować nad własnym ciałem, ma szansę osiągnąć spektakularne efekty, i wreszcie dobrze poczuć się w swojej skórze. Sekret tkwi w konsekwencji i prawidłowym doborze diety do swoich indywidualnych potrzeb. Ostatnimi czasy bardzo popularna jest, znana zresztą nie od dziś, dieta 1500 kalorii. U kogo sprawdzi się najlepiej i czy warto spróbować takiego rozwiązania w celu redukcji masy ciała?
Dieta 1500 kalorii – podstawowe informacje
Jak sama nazwa wskazuje, dieta 1500 kcal polega na ograniczeniu dziennego spożycia kalorii do 1500. Jest to zatem dieta redukcyjna, której celem jest stopniowe pozbywanie się tkanki tłuszczowej. Jeśli osoba pozostająca na takiej diecie odchudzającej rzetelnie trzyma się jej wytycznych, ma szansę w zdrowy i satysfakcjonujący sposób pozbyć się zbędnych kilogramów. Założeniem diety jest codzienny deficyt kaloryczny, czyli organizm powinien więcej kalorii spalać, aniżeli przyjmować. Czasami osoby na diecie 1500 obawiają się, że będą ciągle chodziły głodne, gdyż nie najedzą się w pełni proponowanymi posiłkami. Wszystko jednak jest kwestią odpowiedniego doboru menu. Uczucie sytości pojawi się, jeśli dana osoba sięgnie po wartościowe produkty odżywcze. Gdy dokucza nadmierna masa, warto próbować różnych środków walki z kilogramami, a dieta 1500 kcal jest jednym z nich.
1500 kcal – czy to nie za mało?

Przyjmuje się, że dzienna norma kaloryczna przewidziana dla dorosłego człowieka to ok. 2000 kalorii. Zapotrzebowanie kaloryczne nie u każdego jest jednak dokładnie takie samo. Inaczej wygląda to u kobiety, a inaczej u mężczyzny. Poza tym, pod uwagę należy brać takie czynniki jak np. prowadzony tryb życia i poziom aktywności fizycznej. Zdecydowanie większe od przeciętnego zapotrzebowanie będzie miał sportowiec wyczynowo uprawiający konkretną aktywność. Jego dieta musi być wysokokaloryczna, aby mógł funkcjonować na co dzień i dostarczać siły swoim mięśniom. Współczynnik aktywności fizycznej jest więc istotną przesłanką. Osoby, które nie ćwiczą regularnie lub robią to hobbystycznie i bez nadmiernego wysiłku, mogą spróbować zjadać na co dzień 1500 kcal. Nie warto szybko się zniechęcać, ponieważ upragnione efekty może przynieść tylko stosowanie diety przez dłuższy czas. Zwiększając z czasem intensywność treningów, trzeba adekwatnie zwiększyć dostawy kalorii.
Sprawdź również:
Dieta 1500 kalorii – przykładowy jadłospis
Aby dieta była nie tylko skuteczna, ale także w pełni bezpieczna dla stosującej ją osoby, trzeba pamiętać o dostarczaniu organizmowi wszystkich ważnych składników, których potrzebuje do prawidłowego działania. Kaloryczność diety to jedno, lecz to, że rachunek się zgadza, jeszcze nie oznacza, iż dieta jest optymalnie zbilansowana. Dieta 1500 kcal powinna zawierać każdego dnia:
- węglowodany złożone (od 45 do 55%);
- białko (od 15 do 25%);
- tłuszcze (od 20 do 35%).
Zachowanie tych proporcji jest sprawą priorytetową, lecz ważne są także inne zasady. Przede wszystkim, regularność posiłków. To mit, że zmniejszenie masy ciała jest związane z niejedzeniem, gdyż wygłodzony organizm sięga po rezerwy i „zjada” swoje własne mięśnie. Dieta 1500 zakłada 4-5 posiłków dziennie, a masa i tak spada. Dostarczanie organizmowi mniejszych porcji w krótszych odstępach czasu zdecydowanie lepiej wpływa na procesy podstawowej przemiany materii. Każdy, kto stosuje dietę 1500 kcal powinien także pamiętać o tym, aby nie konsumować po godzinie 18, gdyż na 3 godziny przed snem żołądek nie powinien już być obciążany jedzeniem. Procesy metaboliczne zachodzą bowiem nie tylko w ciągu dnia, ale właściwa aktywność układu trawiennego zaczyna się nocą. Jeśli ktoś nie wie, co jeść na diecie1500 kcal, to przykładowy jadłospis może znaleźć w Internecie lub zamówić u wykwalifikowanego dietetyka. Dobrze jest również skonsultować możliwość przejścia na dietę 1500 ze swoim lekarzem, który podejmie decyzję w oparciu o osobiste dolegliwości pacjenta. Nawet mając do dyspozycji tak ograniczoną liczbę kalorii, w codziennym jadłospisie można zawrzeć wyśmienite dania. Absolutną podstawą tej diety powinny być:
- kasza gryczana;
- pieczywo żytnie i razowe;
- ciemny ryż i brązowy makaron;
- warzywa i owoce;
- otręby pszenne i płatki owsiane;
- chude mięsa, ryby i nabiał.
Dieta redukcyjna wcale nie musi być uboga. Już samo menu z kaszą gryczaną jako bazą może dostarczyć ciekawych inspiracji. Osoba niezadowolona z sylwetki może spożywać także sałatki, pasty jajeczne, łososiowe czy tuńczykowe, mięsa duszone w warzywach bądź koktajle owocowo-warzywne nieprzekraczające łącznie 1500 kcal. Organizm potrzebuje w pierwszej kolejności także błonnika pokarmowego oraz składników, które działają przeciwzapalnie prowadząc jednocześnie do zdrowej likwidacji tkanki tłuszczowej. Poza tym, dieta 1500 kcal to nie tylko jedzenie, ale także spożywanie dużej ilości płynów. Zaleca się picie co najmniej 2 litrów wody dziennie, lecz dobre rezultaty dają również napary ziołowe. Nawet eliminacyjne menu 1500 kcal może być bardzo różnorodne. Osoba odchudzająca się, jeśli nie ma doświadczenia w tworzeniu oryginalnego jadłospisu, może korzystać z kalkulatorów kalorycznych dostępnych online. Wówczas dieta 1500 kcal staje się także świetną zabawą.
Dieta 1500 kcal – czy ważne jest drugie śniadanie?

Mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, lecz czasem osoba będąca na diecie świadomie rezygnuje z tego posiłku. Czy nie jedząc śniadania, może zrobić sobie krzywdę? Niestety tak. Lepiej wyrobić w sobie nawyk regularnego spożywania śniadań, gdyż długie przestoje w dostarczaniu organizmowi jedzenia wcale nie wpływają na niego korzystnie. Poza tym, w godzinach rannych aktywność umysłowa jest największa, jeśli organizm dostanie paliwo w postaci jedzenia. Równie ważne jest drugie śniadanie, które może mieć symboliczną postać, lecz nie powinno być pomijane. Trzymając się 1500 kcal, można z powodzeniem zjeść drugi posiłek przed obiadem chociażby w formie owocu, koktajlu lub drobnej przekąski. Dieta wtedy ma sens, gdy jest wdrażana ze zdrowym rozsądkiem. Dieta 1500, wbrew obiegowej opinii, wcale nie oznacza, że z pewnych posiłków trzeba rezygnować.
Może Cię zainteresować:
Co zrobić, gdy nie ma czasu na gotowanie?
Osoba, która chce zacząć spożywać 1500 kcal dziennie staje przed dużym wyzwaniem zwłaszcza, jeśli wcześniej nie dbała o to, co zjada. Codzienna aktywność np. w postaci pracy zawodowej czasem skutecznie demotywuje i odciąga od kuchni, a przecież dieta musi być przemyślana i dobrze zorganizowana. W sytuacji, gdy ktoś naprawdę nie ma czasu, by planować i samodzielnie przyrządzać dania, może skorzystać z cateringu dietetycznego. Specjalizujące się w tym firmy codziennie dostarczają pod dom klienta gotowe posiłki zgodnie z wytycznymi stosowanej przez każdą osobę diety. Dzięki temu żadna aktywność w ciągu dnia nie zaburzy rytmu posiłków. Dieta pudełkowa jest obecnie dostępna nie tylko dla celebrytów, lecz dla każdego przeciętnego użytkownika. Masa ciała może regularnie spadać nawet u osoby zabieganej i zapracowanej. Dieta 1500 nie stanowi wyzwania dla kucharzy, którzy każdego dnia komponują posiłki dla odchudzających się osób.
Dla kogo wskazana jest dieta 1500 kcal i ile można schudnąć?

Dieta zawsze powinna być dobierana do konkretnej osoby, gdyż każdy ma inne preferencje. Dopóki człowiek nie spróbuje danej diety, nie dowie się, czy mu ona służy. Dieta 1500 jest przeznaczona dla osoby z nadwagą bądź otyłością, która chce zredukować masę ciała. W tej diecie odchudzającej, jak w każdej innej, chodzi o to, by konsekwentnie trzymać się ustaleń. Masa przy stosowaniu na co dzień 1500 kcal powinna spadać średnio o ok. 4 kilogramy miesięcznie. Trzeba też pamiętać o tym, że w przypadku każdej diety chodzi o zmianę nawyków żywieniowych na stałe. Powracanie do dawnych błędów może bowiem skutkować tzw. efektem jo-jo. Po 1500 kcal sięga często osoba, która nie dba o aktywność fizyczną. Wiele się jednak mówi, że osiągnięcie sukcesu w postaci redukcji masy ciała jest możliwe nie tylko za sprawą diety, ale także minimalnej dawki ruchu. Dieta będzie zatem skuteczniejsza, gdy osoba odchudzająca się dołoży do niej umiarkowaną aktywność fizyczną. Rola aktywności fizycznej jest nie do przecenienia, gdyż sport daje motywację o jeszcze większej dbałości o siebie. Osoba, która do tej pory korzystała z niskiej aktywności fizycznej, może zacząć chociażby od krótkich spacerów. Nawet skąpa aktywność ruchowa będzie już swoistą rewolucją, która sprawi, że dieta 1500 da szybsze efekty.
Sprawdź również:
Czego nie wolno jeść na diecie 1500 kcal?
Dieta 1500 kcal pozwala na komponowanie dość złożonego menu. Istnieją jednak produkty, które podczas stosowania 1500 kcal należy zdecydowanie odrzucić. Dodatkowa masa tworzy się zazwyczaj poprzez podjadanie między posiłkami oraz w godzinach nocnych. Chodzi zwłaszcza o niezdrowe „zapychacze” jak chociażby słodycze i sztucznie słodzone napoje, fast foody czy słone przekąski jak chipsy, i paluszki. Z diety dobrze jest wyeliminować to, co nie ma żadnych składników odżywczych, lecz daje uczucie pozornej sytości. Dieta 1500 kcal może wprowadzać zamienniki, np. zamiast chipsów owoce i jogurty. 1500 kcal to wbrew pozorom dość pokaźny zasób energetyczny. Diety nie należy kontynuować, jeśli występują niepożądane dolegliwości ani łączyć z innym rodzajem diety.