Czereśnie to prawdziwy symbol początku lata. Kto z nas nie ma pięknych wspomnień z nimi związanych? Oprócz ogromnych walorów smakowych owoce te są pełne witamin. Są również doskonałym sposobem na gaszenie pragnienie podczas długich letnich spacerów. Niestety sezon na nie jest bardzo krótki, dlatego gdy tylko się pojawią, należy maksymalnie wykorzystać prozdrowotne właściwości, jakie mają w sobie.
Indeks glikemiczny (IG) – co to jest?
Każdy chory dotknięty cukrzycą typu 2 jest świadomy tego, że w swojej diecie powinien uwzględnić produkty posiadające niski indeks glikemiczny. Co to jest właściwie ten indeks? Termin ten jest pomocny przy klasyfikacji produktów posiadających węglowodany pod kątem wpływu ich spożycia na glikemię (stężenie glukozy we krwi) po posiłku. IG to inaczej średni procentowy wzrost stężenia glukozy we krwi, po spożyciu produktu zawierającego 50 gramów przyswajalnych węglowodanów. Dzieli się na poszczególne poziomy:
- niski – poniżej 55,
- średni – między 55 a 70,
- wysoki – powyżej 70.
Jego punkt odniesienia po spożyciu 50 gramów glukozy, stanowi wartość równą 100.
Może Cię zainteresować:
Indeks glikemiczny czereśni
W przypadku czereśni wartość indeksu glikemicznego wynosi 22, czyli jego wartość znajduje się na niskim poziomie. Poziom indeksu zależy jednak od kilku czynników, takich jak:
- dojrzałość owoców (dojrzalsze mają więcej cukrów i wyższy indeks),
- sposób przetworzenia (świeże cechują się największym IG),
- gatunek owocu.
Pomimo tego, że owoce te są bogate w cukry, są bezpieczne dla osób z cukrzycą. Ich spożycie jednak powinno być równomiernie rozłożone w ciągu całego dnia.
Sprawdź również:
Właściwości zdrowotne czereśni
Czereśnie, inaczej ptasie wiśnie, to owoc pestkowy, należący do roślin różowatych. Te kuliste cuda natury pochodzą z terenów Azji Zachodniej. Dojrzałe owoce mają intensywnie ciemnoczerwony kolor, choć zdarzają się też odmiany żółte i niemal czarne. Z uwagi na fakt, że we w ich składzie woda stanowi aż 80%, należą do owoców niskokalorycznych. Czereśnie to przede wszystkim doskonałe źródło minerałów, takich jak:
- wapń, podstawowy składnik tkanek, kości i zębów,
- żelazo, składnik hemoglobiny,
- jod, niezbędny składnik hormonów tarczycy,
- potas, pierwiastek odpowiedzialny za prawidłową kontrolę pracy mięśni,
- witaminy z grupy B, gwarant naszego zdrowia, wpływają na prawidłową przemianę materii oraz dobre samopoczucie,
- witamina C, wpływa na naszą odporność oraz uszczelnienie naczyń krwionośnych,
- witamina A, wpływa na prawidłowe widzenie i zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów.
Owoce te zawierają cyjaninę, związek blokujący odczuwanie bólu u osób z dną moczanową. Są też bogatym źródłem kwercetyny, odpowiedzialnej między innymi za zmniejszanie przepustowości naczyń krwionośnych. W znacznym stopniu owoce te przyczyniają się do uregulowania stężenie cholesterolu we krwi. Sok z czereśni korzystnie wpływa na wątrobę, pomagając w jej odtruwaniu. Oczyszcza również nerki, co przekłada się na korzystny wygląd włosów, skóry i paznokci.
Źródło antyoksydantów
Te słodkie owoce to niezliczona ilość przeciwutleniaczy, eliminujących wolne rodniki w ciele człowieka. To głównie flawonole i antocyjany przyczyniają się do ciemnej barwy owoców. Wolne rodniki odpowiedzialne są między innymi za uszkodzenia komórek, a tym samym przyspieszenie procesu starzenie organizmu oraz rozwoju nowotworów. Antyoksydanty występujące w czereśniach chronią także przed cukrzycą oraz skutecznie wzmacniają naczynia krwionośne w organizmie. Niestety przeciwutleniacze występują jedynie w świeżych owocach.
Nadciśnienie i układ krążenia pod kontrolą
Dzięki dużej zawartości potasu, owoce czereśni przyczyniają się do normalizacji ciśnienia tętniczego krwi. Warto więc włączyć do diety oprócz samych owoców, również ich soki. Wspomniane wcześniej antyoksydanty wpływają na znaczne zmniejszenie ryzyka choroby wieńcowej oraz zgonu z powodu problemów sercowo – naczyniówkowych.
Czereśnie – kto nie powinien ich jeść?
Niestety, nie każdy może się cieszyć słodyczą tych letnich owoców. Ze względu na dużą zawartość sorbitolu i fruktozy, wiele osób skarży się na dyskomfort przewodu pokarmowego oraz często występujące biegunki. Dlatego owoce te nie powinny gościć na stołach osób z nietolerancją fruktozy. Przeciwskazaniem może być również uczulenie na pestkowce. Najczęstsze objawy alergii to wysypka i zaczerwienienie okolicy ust.
Dużym przeciwskazaniem jest także choroba wrzodowa układu pokarmowego. Owoce te, ze względu na to, że są ciężkostrawne, długo zalegają w żołądku. W tym przypadku owoce można spożywać w formie przetworzonej – gotowane i pieczone. Po posiłku warto delektować się smakiem zrobionego z nich kompotu.
Czereśnie, obok wyjątkowych walorów smakowych, cechują się szeregiem właściwości zdrowotnych, korzystnie wpływających na cały organizm. Pomimo faktu, że sezon na nie jest bardzo krótki, ich walory można zatrzymać na dłużej. Nadwyżkę owoców warto wykorzystać na mrożonki oraz różnego rodzaju przetwory, takie jak dżemy, konfitury, czy kompoty, które po otwarciu w zimowy wieczór, zabiorą nas w podróż do ciepłego i słonecznego lata.